Kedvenc témám a „dohányzásról” való leszokás, mivel tudom, hogy ha szeretné valaki elhagyni a cigarettát és ez sikerül neki, mennyire felszabadító érzés!

A dohányzás attól lesz függőség, hogy akkor is csináljuk, amikor valójában nem szeretnénk. Kényszerítő, erős érzelem, fokozódó feszültség, ami arra kényszerít, hogy elhatározásunk ellenére rágyújtsunk. Hiányzik valami, nem tudjuk pontosan mi, egyszer csak megjelenik a hiányérzet és tudattalan cselekvésre ösztönöz, dohányzunk, hogy enyhüljön a feszültség.

Ezért szeretem nagyon az AnaLog Terápiát, mert a tudattalanból  felhozott és a kreatív elme segítségével létrehozott képekben meg lehet találni az okát, a szubjektíven, mindenkitől eltérő módon kialakított viselkedésmintát. Ezzel még a feladat nincs megoldva, de az AnaLog oldás tovább visz és eljuttat a megoldáshoz is, ami létrehozza a változást az érzelmekben, a viselkedésben és elvezet a szabadsághoz. Visszajuttat az eredeti állapotba, a cigaretta se nem jó, se nem rossz. Kipróbálhatod, és eldöntheted, neked jó-e? Ha azt tapasztalod, hogy nem jó, szabadon eldöntheted, hogy nem dohányzol, hiszen miért is kéne olyasmit tenned, ami neked nem jó?

Egy eset alapján ez így néz ki:

Ági úgy éli meg a dohányzást, hogy nem teheti, amit szeretne, ami érdekli, ami jó lenne neki, helyette azt teszi, ami nem jó neki, dohányzik.

A tudattalan képekben az a minta került napfényre, hogy a szülei (?) megtiltanak neki valamit, ami szerintük rossz, miközben, ők ugyanazt megteszik, ugyanúgy csinálják.

Édesanyja, és édesapja is dohányzik, miközben neki tiltják. Ráadásul édesanyja  még össze is köti egy fiús, ismerkedős táncóra megtiltásával, mondván, most hogy kiderült a dohányzás, biztos,  hogy nem mehet el többé tánciskolába.

A dohányzás összetett folyamat. Több érzelem is meghúzódhat mögötte, amelyek lépésről lépésre felszínre kerülnek a tudattalanból. A tudattalan mozgatórugók mélyebb rétegei is előkerülnek megfelelő időben, amikor megértél annak a feldolgozására, ami a hibás viselkedésmintát kialakította.

Ahogy mentünk sorba a képeken, kiderült, hogy az addigi „jó kislány”, aki jó tanuló volt, igyekezett megfelelni, nem ellentmondani a szüleinek, egyszer csak megváltozott.

Érdekelni kezdték a fiúk, a szerelem, elindult volna a megismerésnek ezen az útján is, de szembe találkozott az édesanyja féltésével. Ezek az anyukája félelmei voltak, mégis átadta neki.

Hogy hogyan is tette ezt? Az ő esetében úgy, hogy minden fiút elzavart a közeléből, aki csak megjelent mellette.

A lány egyetlen eszköze a cigarettával való tiltakozás lett. Ha azt teszi, amit a felnőttek, attól ő is felnőtt lesz talán (olyankor azt érezte) és ha felnőtt lesz, akkor azt csinálhat, amit szeretne.

Csakhogy hiába volt a felnőttes cigarettázás, továbbra se tehette, amit szeretett volna. Nem ismerkedhetett, ráadásul tudattalanul megtanulta, hogy a férfiaktól félni kell, mert abból csak rossz születhet, ha kapcsolódik valamelyikkel.

Ezzel elindult egy olyan úton, amitől az anyukája meg akarta védeni, és pont az ellenkezőjét sikerült elérnie.

Rászokott a cigarettára, és sikerült rosszul működő párkapcsolatot is létesítenie. Beigazolódott az a félelem is, amire édesanyja tudattalanul tanította, hogy ha egy fiúval kapcsolódik, annak csak rossz következménye lehet.

A dohányzásról való leszokás folyamatában ennek felismerése, és AnaLog oldása fordulópontot jelentett.

Itt helyre lett állítva az a folyamat, ami eljuttat egy embert a „felnőtt” viselkedéshez.

Ha ezt kioldja, akkor szabadon teheti, ami neki jó, nem tesz olyat, ami  rosszul esik és felelősséget vállal a döntéseiért.

Ez a függőség megszüntetésének útja, egyben a boldog, kiegyensúlyozott élet útja is!

Ebben tudok a segítségedre lenni, ha szeretnéd a VÁLTOZÁST, ami elvezet ÖNMAGADHOZ és a boldog, szabad, felelősségteljes élethez, a jelen tudatosság állapotához, ahol a múlt emlékei, nem akadályoznak, és nem késztetnek tudattalan reakciókra többé.

 

Tóth Éva

AnaLog konzultáns